Klubdragt

Det officielle løbe outfit for Aalborg OK-ere

Klubtøjet leveres af Noname.

 klubdragt warmup              

Endurance overtræksjakke. Denne jakke er en del af klubovertrækstøjet.

Jakken er let og behagelig at have på. Den er foret med et meshfoer, dvs. vævet foer med et hulmønster. Der er snører i bund og i taljen, så pasformen kan reguleres. Lagerbeholdning fremgår af skemaet.

 Screenshot 17    

                                        

Til overtræksjakken kan købes overtræksbukser. Første afbildning er Club-overtræksbukser. Bukserne er løse og med meshfoer. 

Da bukserne ligesom jakken er specialbestilling kan lagerbeholdningen variere. Beholdningen fremgår også af skemaet.

Overtræksbukserne på den anden afbildning er mere tætsiddende model. De er lavet med lycra stof på bagsiden og fast stof på forsiden. Da de er lagervare hos Noname, kan de bestilles de hjem efter behov, dog med respekt for fragtomkostningerne. De er superfede og behagelige at have på og er absolut en topsælger i klubben.

klubdragt konkurrence

Næste afbildning er vores officielle konkurrence løbetrøje. Den er specialbestilling men lagerføres i ordinære størrelser. Konkurrence løbetrøjen er en bodyfit model med perforeret bagstykke så ”dampen” kan slippe ud.

Der findes også en løbetrøje i et løsere fit. Den er beregnet til løbetræning udenfor terræn. Den er lavet i et blødere materiale og er ikke ”rivefast”. (forcerer man et krat i denne, vil den ligne en mohair-trøje)

Den koster 100 kr., hvilket er langt under indkøbspris, men klubben yder et stort tilskud pga reklameværdien.

 

Der findes forskellige løsninger mht. løbebukser.

Mange vælger knæbukser, nogle lange løbebukser og nogle vælger at løbe i tights.

Løbebukser er lagervare hos Noname og bestilles hjem efter behov, men jeg har et lille lager i forskellige størrelser og designs.

 Screenshot 19

Vi fik for et par år siden lavet en løbehue. De er støttet af klubben og koster kr. 50 for medlemmer.

 

Det fremgår af hjemmesiden hvilke vare, der er på lager. Klubbens politik er, at der skal være et minimum af lagervarer, men der vil altid være konkurrenceløbetrøjer på lager og oftest i hele størrelsessortimentet.

Vi kan altid hjemtage varer fra Nonames hjemmeside: www.nonamesport.com, men pga. fragtomkostningerne vil der ”samles ind” til større bestillinger. AOK-Outfit butikken har åben efter behov, men jeg har ofte noget med til træningsløb. Ellers skriv og vi finder ud af det. Mvh Kirsten Bobach Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.