Sidste udkald: Grønland

 

Vil du med på sommerens klubtur til Grønland, så haster det. Jeg har fremrykket den endelige tilmeldingsfrist af hensyn til planlægningen, da Grønlands Rejsebureau har bedt om hurtig besked.

Så skal du med, så meld dig straks og vil du være sikker på en plads senest 29.1 med indbetaling af depositum på 2.500 kr per person (mindre beløb kan aftales)

Her kommer lidt mere info om turen.

Pt har tretten vist interesse. Turen er blevet lidt dyrere, da de to sidste løb ved Nuuk afvikles i en hytteby et stykke fra byen og her er prisen nu sat til 1800 kroner for sejlads og overnatning, hvilket er noget over, hvad jeg havde anslået. Så det betyder, hvis turen til de to løb Qooquut indgår (de kan også fravælges), at prisen bliver ca 21.000 kroner fra København.

Info om løbene:

Ilulissat: Arctic  Midnight  Orienteering  (Amo)

http://iog.9net.dk/wordpress/?page_id=1975

Nuuk: North Atlantic Orienteering Championship (Natloc) 

https://sites.google.com/site/natlocsite/natloc-2017

Da jeg sendte program ud tidligere var der ikke oplysninger om løbet i Nuuk, og de er i øvrigt fortsat mangelfulde. Startafgiften fremgår ikke. Men det fremgår at turen til Qooqqut inkl. båd og overnatning koster 1800 kr. Dertil kommer mulighed for tilkøb af middag til 300 kr. Den pris er noget højere, end jeg havde forventet - jeg havde anslået den til ca 700. Så det er naturligvis en overvejelse om de ekstra løb og turen matcher prisen. Det kan jo være individuelt om man vil nøjes med tre løb i Natloc (som foregår ved Nuuk) eller tage alle fem, som er inklusiv turen til Qooqqut. Jeg vil forsøge om vi kan forhandle en billigere pris til Qooquut.

Find ud af om I vil løbe jeres klasse, eller hvad I vil tilmeldes. Der er åbne bane i Ilulissat. I Nuuk kan man vælge en anden bane og deltage udenfor konkurrence

Der løbes med Sportident.

Hvis du allerede nu ved hvilken klasse/bane du vil løbe, så skriv det til mig og oplys nr på Sportident-brik, hvis du har en

 

Prisen inkluderer:

I det Grønlands Rejsebureau står for:

Fly København-Kangerlussuaq

Fly Kangerlussuaq-Ilulissat

Fly Nuuk-Kangerlussuaq-København

1 nat på vandrehjem i Kangerlussuaq

5 nætter på vandrehjem i Ilulissat

2 nætter på kystskibet på liggeplads

5-timers tur til indlandsisen – punkt 660 i Kangerlussuaq

Mad ombord på Atlantmaskinen t/r

Dækning af rejsegarantifonden/pakkerejseloven. Skatter og afgifter

Dertil har jeg lavet budget for øvrige udgifter bortset fra mad:

Startafgift for tre løb i Ilulissat

Kulturaften i Ilulissat

Sejltur i Isfjorden (fra Ilulissat)

Overnatning i Nuuk 6-7 nætter (arrangeres i samarbejde med Sulfrida)

Fem løb i Nuuk og Qooqqut

Tur til de sidste to dage i Qooqqut (kr 1800). Men kan fravælges eller måske laves billigere.

I alt ca 20.820

 

Der er mulighed for enkeltværelse de 6 nætter på vandrehjem i Ilulissat for kr 1100.

Der er ikke mulighed for enkeltværelse ombord på skibet.

Rejsetider:

Afg Kastrup Lufthavn 26.6 kl 9.15

Hjemkomst Kastrup Lufthavn 11.7 kl 21.30 

Jeg tænker, at vi holder et planlægningsmøde, når vi kommer nærmere og ved, hvem som kommer med.

 

Er du varm på denne fantastiske tur i godt selskab, så giv en tilbagemelding gerne straks og senest 29.1 og indbetal samtidig de 2.500 kroner per mand. Et mindre beløb til indbetaling kan også aftales, da vi først skal betale de 2.500 kroner pr 28.2 til rejseselskabet. Men jeg har behov for et depositum nu, så jeg ved, hvem jeg kan regne med vil med.

Beløbet indbetales på 8401 – 5307642 eller mobile pay 2854 7628

De bedste hilsener

Søren